O poljupcima…
Postoje različita mišljenja o poreklu poljupca. Prema legendi poljubac su izmislili srednjovjekovni vitezovi koji su tako utvrđivali jesu li su njihove žene pile sočnu medovinu, a druga teorija kaže da poljubac potiče od veze majke i deteta.
Ali, 6. jula, na Svetski dan poljubaca, ne zamarajte se teorijom – ljubite se.
Kažu da je poljubac najelegantniji način da se ženi začepe usta. Takođe, poljubac je i prilika da muškarcu pokažete zube. 🙂
Pre stupanja u seksualne odnose mladi počinju prvo da se ljube i to u proseku dve-tri godine pre prvog seksa.
Poljubac je ušao i u Ginisovu knjigu rekorda. To “ljubakanje” je trajalo sedamnaest dana, deset sati i trideset minuta. Pobednici su na kraju završili u bolnici zbog iznemoglosti.
Čak petnaest odsto žena je reklo da bi ostavilo muškarca koji se loše ljubi, a ono što ih najviše nervira su vlažne usne i nerazvijena muskulatura lica. Muškarci ne vole da ljube namazane ženske usne, a čak ih ni pune usne ne obaraju s nogu. Tehnika je bitnija, kažu.
O poljupcu su izrečena mnoga nežna i mudra objašnjenja. Susret dva para usana našao se u priči, među muzičkim notama, na slikarskim platnima, ali i kao tema naučnih rasprava. Udruženim snagama romantika i zdravlje ustoličili su poljubac kao praznik.
Naučnici tvrde da se pri strastvenom poljupcu koristi 34 mišića lica i da se za minut ljubljenja potroši 26 kalorija. Možda se pitate kako dođe do one neprijatne situacije kada se sudarite nosevima sa drugom osobom u neslavnom pokušaju poljupca. Vredni momci iz laboratorije i na to imaju odgovor. Naime, dve trećine ljudi naginje svoju glavu udesno prilikom ljubljenja, a to navodno biva određeno još pre rođenja.
Svako ko se ikad ljubio zna da se senzacija zvana poljubac ne zaustavlja samo na usnama. Nervni završeci prenose impuls od usana, preko jezika i mišića lica do mozga obaveštavajući ga šta se dešava. Za uzvrat male sive ćelije proizvode oksitocin, koji pomaže da razvijemo osećaj privrženosti i bliskosti, zatim dopamin odgovoran za emocije, zadovoljstvo i bol, i serotin koji utiče na raspoloženje. Nivo adrenalina se takođe povećava, a naš mozak prima istu poruku kao i prilikom skakanja padobranom ili intenzivnog trčanja. Srce brže kuca i disanje postaje duboko i neravnomerno. Poljupci stvaraju osećaj prijatnosti i povećavaju odbrambene sposobnosti organizma, podmlađuju kožu i podižu samopouzdanje.
A ako vas zanima zašto zatvaramo oči dok se ljubimo, naučnici su pronašli odgovor i na to pitanje. Naime, usled seksualnog uzbuđenja zenice se šire, što zbunjuje mozak i on misli da je mrak, pa je posledica toga nesvesno zatvaranje očiju.
Uobičajeno je da sklapanje braka mladenci “zapečate” poljupcem, što u hrišćanstvu simbolizuje razmenu duša između mlade i mladoženje, potvrđujući da „dvoje postaju jedno“.
Kad u vezi krene naopako, ljubljenje može biti spas. Studija objavljena u “Američkom žurnalu porodične terapije” pokazuje da, ako partnera/partnerku poljubite u usta, možete olakšati rešavanje problema.
Izvori: mondo.rs i citymagazine.rs
Ostavi komentar